ماكيان البرز ماكيان البرز .

ماكيان البرز

سه واحد صنعتي پرورش شتر در هرمزگان احداث مي شود

سه 
واحد صنعتي رشد شتر در هرمزگان احداث مي شود مدير كارها دام اداره مجاهدت كشاورزي هرمزگان گفت: تعدا سه واحد رويش شتر به شيوه صنعتي با اعتباري بالغ بر 120 ميليون تومان با سو 7 درصد و مد گشوده پرداخت پنج ساله از بخش طرح توسعه و گسترش كشاورزي در دست احداث ميباشد . 

عباس زارعي در اعلام كرد و گو با خبرگزاري دانشجو يان ايران(ايسنا) منطقه خليج فارس،" عباس زارعي" در خصوص رشد نوع شتر در هرمزگان و مزيت هاي گوشت و خواص آن افزود: هرمزگان يكي از استان هاي كويري و نصفه كويري وسيع و دارنده حالت آب و هوايي مطلوب و اقليم يگانه حاكم بر آن و وجود دسته هاي مختص گياهي خصوصا در ناحيه شرق هرمزگان، از دير گشوده يك عدد از نواحي مستعد و پرورش شتر بوده مي باشد . 

ماشين آلات توليد خوراك دام

مدير امور دام اداره مجاهدت كشاورزي هرمزگان اظهار كرد: ويژگي ها با اهميت و توليدي شتر علاوه بر اقتدار زيست آن در موقعيت بياباني، كويري، كم آبي و تواناييش در استفاده از انواع گياهان خشبي و ناچيز قيمت و مقاومتش در پيش‌رو اكثر اوقات بيماري هاي عفوني و عوامل بيماري زا منجر شده كه تلفات و ضايعات كمتري نسبت به گوساله و گوسفند داشته باشد . 

وي تصريح كرد: به كار گيري از گوشت و شير شتر در معالجه بيماري هاي صعب العلاج و برخي سرطان ها، بالا بردن ضريب ايمني بدن انسان در برابر بيماري ها، استفاده از شتر در باركشي و مسابقات شتر سواري از ديگر مزاياي وجود شتر و خاصت گوشت آن ميباشد . 

زارعي گفت: گونه شتر در هرمزگان اكثر از گونه نژاد جماز ه، كه داراي جثه اي لاغر، استخواني و كشيده ميباشد به همين باعث دارنده اقتدار دوندگي مضاعف بالايي ، با دقت به مطلوب بودن موقعيت اقليمي و نوع آب و هواي هرمزگان رونق پرورش شتر در اين استان قابل اعتنا مي‌باشد و در 10 ماهه گذشته سال سرازير تعداد 20 هزار شتر در سيستم سنتي ايجاد و تكثير پيدا كرده اند . 

مدير امور دام سازمان مجاهدت كشاورزي هرمزگان اظهار كرد: به منظور ساماندهي و بسط صنعت شتر داري استان، سازمان جهاد كشاورزي به تيتر دستگاه متولي در ارتفاع سال چندين برنامه توسعه اي طر ح هاي خدمات شتر داري جهت حمايت از اين صنعت را اجرا كرده است . 

او تصريح كرد: جهاد كشاورزي هرمزگان به منظور ارايه خدمات شترداري در استان اقدام به احداث 7 پايانه خدمات رساني شامل تغذيه دستي و كمكي( جو ، علوفه و يونجه ) انجام عمليات بهداشتي( واكسيناسيون، سم پاسي شترها و توليد آبشخور سلامت ووبهداشتي كرده ميباشد . 

زارعي در خصوص اجراي طرح صنعتي رشد شتر در هرمزگان گفت: از اولِ سال سرازير تا كنون طرح هاي متعددي در رابطه با رشد شترمولد موافت اصولي اوليه جهت پروار بندي شتر گرفته اند . 

مدير امور دام اداره جهاد كشاورزي هرمزگان با اشاره به توليد سه واحد محرمانه پرورش شتر به شيوه صنعتي در هرمزگان افزود: تعدا سه واحد رشد شتر به راه و روش صنعتي با اعتباري بالغ بر 120 ميليون تومان با سو 7 درصد و مد باز پرداخت پنج ساله از بخش طرح توسعه و گسترش كشاورزي در دست احداث هست . 

او در ادامه بيان كرد: ظرفيت رشد شتر براي هر واحد 100 تا 150 نفر مي‌باشد و در 10 ماهه سال روان 80 نفر شتر به ميهن هاي لبه خليج عجم صادر شده كه در ميان 10 تا 12 ميليون ريال براي استان ارز آوري داشته است . 

زارعي تصريح كرد: گوشت شتر دارنده پروتئين هاي با قيمت غذايي بالا و ويتامين هاي مفيد(b ) و موادسازنده كلسيم، فسفر و آهن است كه مي تواند نيازها و ويتامين هاي تن را تامين نمايد . 

مدير كارها دام سازمان جهاد كشاورزي هرمزگان در نقطه پايان با اشاره به مشخصات گوشت سالم شتر خاطر نشان كرد: رنگ گوشت تندرست شتر معمولا به رنگ قرمز‌رنگ متمايل به قهوه ايو زرشكي مي باشد و شكل ظاهري گوشت آن شبيه به گوشت گوسفند و از نظر كيفيت نسبت به گوشت گاو از پروتئين ، خاكستر و چربي كمتري برخوردار مي‌باشد . 


برچسب: ماشين آلات توليد خوراك دام،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۰۲:۲۹ توسط:علي پور موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :